Graduation Awards for the Class of 2019

Class of 2019

Gold Key Society members
SUNY Optometry Gold Key Society members, May 23, 2019

The following members of SUNY Optometry’s Class of 2019 will be honored for academic, service and professional excellence during the annual Graduation Awards Ceremony on Thursday, May 23 at 10 a.m. in the Schwarz Theater.

Congratulations!

Academic and Clinical Awards

SUNY Chancellor’s Award for Student Excellence
Kyra Dorgeloh

Beta Sigma Kappa Award for Academic Excellence
Jacqueline Benoit

Dr. Frederick W. Brock Memorial Award for Outstanding Clinical Performance in Vision Training
Elkie Fung

College of Optometrists in Vision Development Award for Excellence in Vision Training
Brandon Michael Harnos
Tara M. Mahvelati

Columbia Class of 1936 Award for Academic and Clinical Achievement in Ocular Disease
Kyra Dorgeloh

Class of 1991 Pacesetter Award for Excellence in Primary Care
Brenda Tan

Dr. Stanley Eisenberg Memorial Award for Excellence in Practice Development and Administration
Jason J. Grygier

Dr. William Feinbloom Memorial Award for Outstanding Clinical Proficiency in Low Vision
Kristen Eve Stuart

Ira Goldfarb Memorial Award for Excellence in Low Vision
John Pagano

Dr. Louis Herrmann Memorial Award for Outstanding Compassion in Patient Care
Maryam Ahmed Nizami

Mr. and Mrs. Irving Unger Award for Excellence in Optometry
Kyra Dorgeloh

Josh Wallman, PhD Memorial Research Award
Tatsiana Palavets

Esther J. Werner Memorial Award for Academic Excellence
Mark Ossi

Service Awards

Dr. Max Cohen Memorial Award for Commitment to Community Service
Jason Jihad Gebran

Dr. Benjamin Freed Memorial Award for Community Service sponsored by Reader’s Digest Partners for Sight Foundation
Yohanna Emun

Morton L. Kimmelman Memorial Award for Student Leadership in Organized Optometry
Brandon Michael Harnos

Billie M. Lyons Memorial Award for Distinguished Service to the College Community
Joseph Isik
Nicole Poon
Nicholas Ernest Sostilio

New York State Optometric Association Auxiliary Award for Outstanding Service to the Class of 2019
Jason J. Grygier

Abram A. Hubal, OD Student Service Award sponsored by the New York State Optometric Association
Mariel Sara Messilaty

Professional Distinction Awards

Alcon Award for Outstanding Case Report on the Use of an Alcon Product
Vanessa J. Wang

GP Lens Institute Clinical Excellence Award for Outstanding Clinical Proficiency in Contact Lenses
Jacqueline Benoit

Dr. William M. Eisenberg Memorial Award for Excellence in Ocular Disease sponsored by Alcon
Jacqueline Benoit

Good-Lite Pediatric Award for Excellence in Pediatric Optometry
Yohanna Emun

Eschenbach Award for Excellence in Low Vision
Jessa M. VanKleeck

Johnson & Johnson Award for Excellence in Clinical Contact Lens Patient Care
Nicole Poon

Marchon Award for Excellence in Practice Management
Hannah Canuto

Mira-Med 20/20 Vision Award for Excellence in Optometry
Brenda Tan

Optelec Award for Excellence in Low Vision
Christopher Theodore Pereira

Residency Award

Dr. Martin H. Birnbaum Memorial Award for a Vision Therapy Resident
Dr. Jesse Willingham

Beta Sigma Kappa

Jacqueline Benoit
Kyra Dorgeloh
Yohanna Emun
Nathaniel A. Foster
Jason J. Grygier
Priscilla Kuo
Wendy Lin
Nancy Liu
Mark Ossi
Tatsiana Palavets
Nicole Poon
Daniel Rafaelov
Lauren Rosato
Sohail Sakkari
Brenda Tan
Jana Widell

Gold Key

Christienne Aure
Elkie Fung
Jason J. Grygier
Brandon Michael Harnos
Joseph Isik
Tara M. Mahvelati
Alexis Pelowski
Nicole Poon
Brenda Tan